Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YERLEŞME DURUMUNA GÖRE OSMANLI TOPLUMU
Thumbs Up 
YERLEŞME DURUMUNA GÖRE OSMANLI TOPLUMU
Osmanlı toplumu yerleşme yerine göre; şehirliler köylüler ve göçebeler şeklinde üç gruba ayrılmıştır.
1- Şehirliler: Burada askerler tacirler esnaflar seyyar satıcılar seyyidler ve diğer ülkelerden Osmanlılara sığınan amanlar yaşardı. Şehirde yaşayan bu gruplar yönetim adalet eğitim üretim ticaret ve zanaat işlerine bakarak geçimlerini sağlarlardı.

2- Köylüler: Osmanlı ekonomisinin temeli tarıma dayalı olduğu için nüfusun büyük bir bölümü köyde yaşıyordu. Köylüişlediği toprağa karşılık çift vergisi öderdi. Kanunların yükümlülükleri dışında köylüler hür ve bağımsızdı. Tımar beyleri çiftçi aileleri mukataa ya da kesim denilen işletme biçimiyle yer işleyenler mülk sahipleri müsellem ve muaflar köyde yaşayan toplumu oluşturmuşlardır.
3- Göçebeler (Konargöçerler): Sürekli yer değiştiren göçebeler hayvancılıkla uğraşırlardı. Osmanlı fetih hareketlerine paralel olarak bu konar-göçer aşiretlerin büyük bir kısmının yeni fethedilen yerlere yerleştirilmesi buraların Türkleşmesinde etkili olmuştur. Göçebeler devlete ağnam vergisi yanında kullandıkları otlak kışlak ve yaylaklar için de vergi ödemişlerdir.
[Image: bayrak7edenh9.gif]
BİR GÜN TÜRK MİLLETİ BAŞINIZA BİR KURT GİBİ ÇÖKECEK...
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping